Jak zabezpieczyć ekran telefonu - szkło hartowane czy folia ochronna?

Masz dylemat - folia ochronna, a szkło hartowane? Nie wiesz jak zabezpieczyć ekran swojego telefonu przed pęknięciami oraz zarysowaniami? Specjalnie dla osób takich jak Ty przygotowaliśmy ten wpis blogowy. Zebraliśmy w nim podobieństwa łączące szkła i folie, a także różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Zachęcamy do uważnej lektury, która być może ułatwi Ci podjęcie decyzji, co będzie lepsze dla Twojego smartfona - szkło hartowane czy folia ochronna.

Współczesne smartfony i ich ekrany

Producenci smartfonów prześcigają się w poszukiwaniu rozwiązań, które sprostają nie tylko potrzebom, ale i rosnącym wymaganiom współczesnych klientów. Ekrany dotykowe to dzisiaj standard - trudno w najnowszych ofertach znaleźć staromodny, klasyczny telefon z klawiszami. Warto wspomnieć o tym, że wyświetlacze należą do najbardziej wrażliwych i narażonych na uszkodzenie części smartfonów. Nieestetyczne rysy oraz tzw. pajączki spędzają sen z powiek wielu posiadaczom nowoczesnych telefonów.

Niektórzy producenci decydują się na to, aby zastosować w swoich smartfonach Gorilla Glass - mocnego i odpornego na uszkodzenia szkła. Co jednak mają począć użytkownicy modeli, w których nie wybrano tego rozwiązania? Specjalnie dla nich powstały szkła hartowane i folie ochronne. Jak zabezpieczyć ekran smartfona z ich pomocą?

Jak chronić ekran?

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl wielu osobom na hasło ochrona smartfona, jest etui do telefonu. Z pewnością jest to przydatny gadżet, w dużej mierze jednak nie chroni on jednak ekranu. Mogą być dla niego groźne upadki, ziarenka piasku, klucze w kieszeni... Dlatego, jeżeli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, jakimi są nieestetyczne rysy oraz utrudniające korzystanie z telefonu pęknięcia, koniecznie zainwestuj w odpowiednie zabezpieczenie. Odpowiedź na pytanie: co lepsze, folia ochronna czy szkło hartowane znajdziesz poniżej. W dalszej części bloga charakteryzujemy oba te rozwiązania.

Folia ochronna

Folia ochronna jest tańszym rozwiązaniem. W związku z tym jest także chętnie wybierana przez użytkowników smartfonów. Czy to dobry zakup? Należy pamiętać, że może ona chronić telefon przed zarysowaniami. Gorzej z pęknięciami - folia raczej nie zabezpieczy przed ewentualnymi skutkami upadku urządzenia.

Zalety tego rozwiązania, poza niską ceną, to między innymi:

  • duża elastyczność folii, dzięki czemu łatwiej ją dopasować do ekranu,
  • łatwiejsza wymiana niż w przypadku szkła.

Szkło hartowane  

Szkło hartowane na telefon to kosztowniejsza opcja niż folia. Jednak warto rozważyć to rozwiązanie. Dość sztywne, ale i mocne szkła zapewniają lepszą ochronę. Nie straszne im zarysowania, mogą także skutecznie zabezpieczyć ekran przed skutkami upadku. Obecnie na rynku dostępne są szkła dopasowane do wyświetlacza lub wyprofilowane tak, aby chronić także krawędzie smartfona. To doskonała opcja dla wymagających klientów.

Twardość szkła określa się literą H oraz cyfrą. Najlepiej wybierać szkła oznaczone jako H8 lub H9.

Folia ochronna, a może szkło hartowane? Co wybierzesz?

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, możesz sporo zaoszczędzić - wymiana ekranu w telefonie nie jest tania. Kiedy wiesz już, jak chronić ekran smartfona łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, które rozwiązanie jest dla Ciebie. Jeśli telefon zbyt często Ci nie upada, być może lepsza będzie tańsza folia ochronna. Z kolei, jeśli zależy Ci na maksymalnym zabezpieczeniu urządzenia, z pewnością nie pożałujesz zakupu szkła hartowanego.

Decyzja należy do Ciebie, pamiętaj jednak, że w naszej ofercie znajdziesz zarówno szkła, jak i folie - wszystkie w atrakcyjnych cenach!