Czym różni się smartband od smartwatcha?

Smartwatch czy smartband, który z tych gadżetów bardziej pasuje do Ciebie? Jeżeli rozważasz zakup jednego ze wspomnianych wcześniej urządzeń, ale nie jesteś do końca pewien, który z nich lepiej spełni Twoje oczekiwania, możesz przestać się kłopotać. W tym wpisie blogowym zebraliśmy informacje na temat obu akcesoriów. Mamy nadzieję, że dzięki niemu łatwiej będzie Ci zdecydować, czy w Twoim życiu bardziej potrzebny jest smartband, czy smartwatch. Zapraszamy do lektury!

Czym jest smartband?

Smartband to niewielkich rozmiarów gadżet, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Jego głównym zadaniem jest śledzenie aktywności fizycznej użytkownika. Dlatego wyposaża się je w krokomierze, a czasem także inne proste aplikacje pozwalające śledzić sportowe osiągnięcia. Niektóre modele mają także możliwość monitorowania pracy serca, dzięki czemu ich posiadacz może prowadzić treningi z zachowaniem optymalnego tętna.

Czy jest smartwatch

Smartwatch przypomina z kolei bardziej inteligentny zegarek. Ten gadżet ściśle współdziała z telefonem. Od smartbandów odróżnia je to, że są o wiele bardziej zaawansowane. Mają rozbudowane funkcjonalności, posiadają różnorodne moduły i nierzadko można na nich instalować aplikacje, tak jak na smartfonach. Mogą posiadać krokomierz lub inne apki do mierzenia sportowych postępów, jednak nie to jest ich głównym zadaniem. Do czego służy smartwatch? Pozwala Ci korzystać ze smartfona bez konieczności wyjmowania go z kieszeni.

 

Wspólne cechy smartwatchy i smartbandów 

Wiesz już mniej więcej co charakteryzuje oba urządzenia. A zatem co lepsze, smartwatch czy smartband? To zależy, czego właściwie oczekujesz od swojego gadżetu. Wbrew pozorom opaska smartwatch oraz smartband mają wiele cech wspólnych. Podobieństwa pomiędzy tymi dwoma gadżetami prezentujemy poniżej:

  • oba urządzenia pozwalają śledzić aktywność użytkownika,​
  • mogą pokazywać powiadomienia np. o nowej wiadomości, długim bezruchu itp.,
  • większość z nich jest wodoodporna (do 30 m),
  • oba mają bezpośredni kontakt z ciałem - są noszone na nadgarstku (należą do tzw. werables),
  • łączą się ze smartfonem za pomocą apki.

Smartband i smartwatch - co je różni?

Przed podjęciem decyzji - smartwatch czy smartband, warto poznać także różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Opaska z inteligentnym zegarkiem oraz opaska fitness mają wiele cech, które je od siebie odróżniają.

 

Smartwatch

Smartband

Ekran

Zwykle dotykowy, większy

Tylko wyświetlacz, obsługa za pomocą przycisków

Oprogramowanie

Znacznie bardziej zaawansowane, często mają dodatkową pamięć

Zwykle bez dodatkowej pamięci, proste oprogramowanie

Aplikacje

Mogą parować się ze smartfonem, istnieje także możliwość instalowania aplikacji na smartwatchu

Parują się z telefonem, nie można na nie wgrać aplikacji

Cena

Zdecydowanie wyższa

Niższa w porównaniu do inteligentnych zegarków

Bateria

Krótszy czas pracy pomiędzy ładowaniami

Dłuższy czas pracy pomiędzy ładowaniami

Co lepsze, smartwatch czy smartband?

Wiesz już, do czego służy smartwatch oraz smartband, znasz także podobieństwa i różnice pomiędzy tymi dwoma gadżetami. Który z nich należy wybrać? To zależy od użytkownika. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić urządzenie sobie, czy komuś np. w prezencie, zastanów się nad potrzebami użytkownika. Smartband bardziej przypadnie do gustu sportowcom, osobom odchudzającym się lub prowadzącym zdrowy tryb życia. Z kolei smartwatch to lepszy podarek dla gadżeciarzy i fanów nowych technologii, chętnie korzystających ze swoich smartfonów.

Jeśli zamierzasz kupić jeden z tych gadżetów, szeroki wybór doskonałych smartwatchy i smartbandów znajdziesz w naszym wyjątkowym sklepie z elektroniką online.